Kūno plaukuotumas

Lytinio brendimo metu vaikinams ir merginoms ima didėti kūno plaukuotumas: gali pastebėti, jog plaukai pradeda augti pažastyse, gaktos srityje, tamsėti rankų ir kojų srityse. Kūno plaukuotumo padidėjimą lemia tai, jog brendimo metu organizmas ima gaminti ir išskirti testosteroną. Tiek vaikinų, tiek merginų organizmas gamina šį lytinį hormoną. Tačiau vaikinų organizme jo išsiskiria daugiau, todėl tai lemia, jog ima augti veido plaukai.

Kūno plaukai yra visiškai natūralu ir neturi nieko bendro su asmens grožiu ar higiena. Todėl tik nuo tavęs priklauso ar norėsi plaukelius šalinti ar ne. Svarbiausia tai, kad jaustumeisi patogiai.

Prakaitavimas

Brendimo metu gali pastebėti, kad padidėja prakaitavimas, kurį gali jausti ne tik sporto metu, bet jaučiant stiprias emocijas, pavyzdžiui, pyktį ar nerimą. Taip nutinka dėl to, nes ima aktyviau veikti prakaito liaukos dėl lytinių hormonų suaktyvėjimo.

Tam, kad šiuo metu jaustumeisi patogiau gali su savimi turėti drėgnų servetėlių, naudoti priemones nuo prakaitavimo (pvz.: dezodorantą), taip pat dėvėti natūralaus pluošto, pvz.: medvilnės drabužius. Pagelbėti gali ir apsirengimas keliais drabužių sluoksniais, jog pajutus karštį galėtum nusirengti vieną sluoksnį ir išvengti prakaitavimo.

Balso pokyčiai

Brendimo metu neretai dėl testosterono gamybos ima keistis vaikinų balsas. Šis procesas vadinamas balso mutacija. Jo metu balsas darosi žemesnis, duslesnis. Taip nutinka dėl to, nes testosteronas skatina gerklų (vadinamojo Adomo obuolio) augimą. Augant gerkloms tuo pačiu auga ir balso stygos. Brendimo metu taip pat auga veido kaulai, todėl atsiranda daugiau erdvės ir vietos aidui, kas lemia tai, jog balsas tampa gilesnis.

Atsirandant šiems pokyčiams gali pastebėti tai, jog sunku kontroliuoti savo balsą, jis gali „trūkinėti“ ar „lūžinėti“. Taip nutinka dėl to, nes kūnas pratinasi prie augančių gerklų ir balso stygų. Vis dėlto, balso „lūžinėjimas“ ar „trūkinėjimas“ yra laikinas, paprastai trunkantis apie kelis mėnesius kol organizmas pripranta prie šios brendimo proceso dalies. O net ir per šį laiką balsas netrūkinės kiekvieną kartą kalbant.

Balso mutacija yra natūrali brendimo dalis. Vieniems vaikinams šis procesas įvyksta greitai ir staiga, todėl balso pokyčiai gali būti ypač pastebi, kitiems – tai įvyksta palaipsniui, todėl pasikeitimai gali būti vos pastebimi. Tai visiškai natūralu, kadangi kiekvienas kūnas yra unikalus!

Įrašas parengtas remiantis Nemours TeensHealth ir Childline informacija.

Įrašas yra atmintinės apie lytinę brandą dalis. Atmintinė yra projekto „Pažink save ir kitus“, finansuojamo Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.