Smurtas prieš nepilnamečius Baltarusijoje

Greta Kin

sandra.matoskaite

9/12/20201 min read

Rugpjūčio 9 d. vykusių prezidento rinkimų rezultatai paskatino didžiulį protestų proveržį Baltarusijoje. Tūkstančiai protestuotojų buvo sulaikyti, tarp jų didelė dalis nepilnamečių.

Nors rugpjūčio 13 d. dauguma protestuotojų paleisti, tačiau atkreiptas Jungtinių Tautų dėmesys į galimus kankinimus bei kitą žiaurų elgesį su sulaikytais asmenimis.

Remiantis gautais skundais, kankinimus galėjo patirti ir nepilnamečiai. Vieno 16-mečio Baltarusijos piliečio teigimu, jis buvo suimtas rugpjūčio 10 dieną, aštuntą valandą vakaro, kuomet einant gatve privažiavo juodas nežymėtas mikroautobusas ir nepilnametis į jį buvo priverstinai įsodintas. Tuomet vaikinas buvo nugabentas į policijos nuovadą, kur veidu buvo spaudžiamas prie žemės. Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus specialiosios įgaliotinės smurto prieš vaikus klausimais teigimu labiausiai šokiruojantis atvejis, kuomet kitas 16-metis dėl sulaikymo metu galimai patirtų galvos smegenų sužalojimų pateko į komą.

Reaguodama į Baltarusijoje susiklosčiusią situaciją, Jungtinių Tautų nuolatinė koordinatorė Joanna Kazana-Wisniowiecki pareikalavo Jungtinių Tautų aplankyti dvi Baltarusijos sulaikymo įstaigas siekiant ištirti situaciją ir skubaus susitikimo su Baltarusijos vidaus reikalų ministru, kurio metu būtų aptariami žmogaus teisių klausimai ir siūloma didesnė Jungtinių Tautų pagalba.

Informacija remiantis Jungtinių Tautų ir Euro News naujienomis (https://news.un.org/en/story/2020/08/1070322 ; https://www.euronews.com/2020/08/14/they-were-beating-people-severely-teenager-relives-detention-in-belarus).