Irane imtynininkui Navidui Afkariui įvykdyta mirties bausmė

Greta Kin

1 min read

Šeštadienį Širazo miesto kalėjime imtynių čempionui Navidui Afkariui buvo įvykdyta mirties bausmė, nepaisant tarptautinių apeliacijų ir prašymų pasigailėti. Imtynės turi ilgametes tradicijas Irane ir yra viena populiariausių sporto šakų šalyje.

27-erių metų imtynininkas nuteistas mirties bausme dėl Irano vyriausybės vandens ir nuotekų departamento saugumo agento Hasano Turkmano tariamo nužudymo. Teigiama, jog Navido Afkario broliai Vahidas ir Habibas toje pačioje byloje buvo priversti liudyti vienas prieš kitą ir vėliau nuteisti kalėti 54 ir 27 metus.

Hasanas Turkmanas nužudytas per 2018 metų rugpjūčio mėnesio protestus Širaze, kilusius dėl politinės priespaudos ir ekonominių sunkumų. Profesionalius sportininkus atstovaujančios pasaulio žaidėjų asociacijos („WPA“) teigimu Navidas buvo vienas iš tūkstančių Irano piliečių, tais metais dalyvavusių spontaniškose demonstracijose prieš ekonominius sunkumus ir politines represijas Irane. Tačiau jis buvo pasirinktas Irano valdžios institucijų tam, jog būtų padarytas pavyzdys iš populiaraus, garsaus sportininko ir įbauginti kiti, galintys išdrįsti įgyvendinti savo žmogaus teises dalyvauti taikiuose protestuose.

Afkario advokatas socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino įrašu, kuriame teigiama, jog priešingai nei skelbia Irano naujienos, nebuvo vaizdo įrašo apie apsaugos darbuotojo nužudymo momentą. Taigi, nebuvo jokių įrodymų, pagrindžiančių imtynininko kaltę. Advokatas pridūrė, kad vaizdo medžiaga, naudojama kaip įrodymas byloje, buvo padaryta valandą prieš nusikaltimą.

Remiantis žmogaus teisių aktyvistų grupių, Navido Afkario šeimos ir WPA parodymais, imtynininkas buvo kankintas, tokiu būdu siekiant priversti prisipažinti dėl nužudymo. Tačiau Irano valdžios institucijos neigia šiuos kaltinimus. Taip pat teigiama, jog šeimos nariams ir sportininkui nebuvo leista pasimatyti prieš egzekucijos įvykdymą, nors ši teisė yra įtvirtinta Irano įstatymuose.

Informacija remiantis Al Jazeera, BBC ir CNN naujienomis.