Lenkijoje nėštumo nutraukimas dėl vaisiaus defektų pripažintas prieštaraujančiu konstitucijai

Greta Kin

10/24/20201 min read

Lenkijos Konstitucinis Teismas priėmė nutarimą, kuriuo nėštumo nutraukimas dėl vaisiaus defektų pripažintas prieštaraujančiu konstitucijai. Taip pat atmesti ir kiti teisinius pagrindiai nėštumo nutraukimui.

Nutarime teigiama, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai, leidžiantys nutraukti nėštumą dėl netinkamai susiformavusio vaisiaus yra „nesuderinami“ su konstitucija.

Įsigaliojus nutarimui, nėštumo nutraukimas Lenkijoje bus leidžiamas tik išprievartavimo, kraujomaišos ar grėsmės motinos sveikatai ir gyvybei atvejais, o tai sudaro tik apie 2% pastaraisiais metais įvykdytų teisėtų nutraukimų.

Šis Konstitucinio Teismo nutarimas iš karto susilaukė Europos Tarybos pasmerkimo, o žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatović pavadino tai „liūdna moterų teisių diena“.

„Blogiausias scenarijus, kuris galėjo išsipildyti, išsipildė. Tai pražūtingas nuosprendis, kuris sunaikins daugelio moterų ir daugelio šeimų gyvenimą “, - sakė advokatė Kamila Ferenc, dirbanti su nevyriausybine organizacija, padedančia moterims, kurioms buvo atsisakyta nutraukti nėštumą. 

Teismo sprendimas gali atverti kelią įstatymų leidėjams iš dešiniojo sparno partijos „Teisė ir teisingumas“ priimti teisės akto projektą, kuriuo būtų uždrausta nutraukti nėštumą vaisių, turinčių įgimtų apsigimimų. Prezidentas Andrzejus Duda teigė, jog jeigu minėtas įstatymo projektas bus patvirtintas parlamento, jis įstatymų projektą pasirašys.

Šalyje, kurioje gyvena 38 milijonai žmonių, per metus atliekama mažiau nei 2000 legalių nėštumo nutraukimų. Tačiau moterų grupių teigimu, per metus nelegaliai ar užsienyje yra atliekama iki 200 000 procedūrų.

Informacija remiantis „The Guardian“ straipsniu.

Nuotrauka: Cezary Aszkielowicz/Agencja Gazeta/Reuters

.