Prezidento rinkimai Dramblio Kaulo Krante

Sandra Matoškaitė

11/3/20201 min read

Dramblio Kaulo Kranto gyventojai spalio 31 dieną ėjo į rinkimų apylinkes, nes vyko šalies prezidento rinkimai. Šie rinkimai buvo įtempti dėl prezidento Alassane'o Ouattaros sprendimo kandidatuoti trečiajai kadencijai po to, kai teigė, kad jis pasitrauktų po antrosios kadencijos. Oponentai sako, jog toks sprendimas yra antikonstitucinis. Šiuo laikotarpiu šalyje taip pat vyko protestai. Pranešama, jog mirė mažiausiai du asmenys, 27 yra sužeisti.

„Opozicijos partijos ir politinės grupės ragina pradėti pilietinį perėjimą“, - žurnalistams sakė opozicijos lyderis Pascalas Affi N'Guessanas. 

Pasak liudininkų, šeštadienį protestai išsivystė į susirėmimus tarp etninių bendruomenių, kurios remia konkuruojančias politines frakcijas vargingame Abidžano rajone ir centriniame-vakariniame Gboguhe mieste. Smurtas atnešė prisiminimus apie po rinkimų vykusį pilietinį karą 2010–2011 m., kai 3000 žmonių mirė tuometiniam prezidentui Laurentui Gbagbo atsisakius pripažinti Ouattaros laimėjimą. Jungtinių Tautų vadovas paragino visus politinius ir nuomonės lyderius bei jų šalininkus „susilaikyti nuo smurto kurstymo, klaidingos informacijos skleidimo ir neapykantos kalbos“. Ponas Guterresas pakartojo Jungtinių Tautų įsipareigojimą remti šalies pastangas įtvirtinant demokratinę naudą ir nacionalinę sanglaudą ir pasisakė už tai, kad valdžios institucijos, įskaitant saugumo pajėgas, „užtikrintų saugią ir saugią aplinką bei saugotų ir palaikytų žmogaus teises per rinkimų procesą“.

Be pono Ouattaros, balsavime yra Aimé Henri Konan Bédié, kuris buvo nuverstas per pirmąjį šalies perversmą 1999 m., tačiau išlieka šalies Demokratinės partijos ir Afrikos demokratų mitingo (PDCI-RDA) prezidentu.

Taip pat kandidatuoja buvęs ministras pirmininkas Pascalas Affi N'Guessanas, Dramblio Kaulo Kranto liaudies fronto (FPI) prezidentas ir nepriklausomas kandidatas Kouadio Konanas Bertinas, buvęs parlamento narys, kuris buvo pašalintas iš PDCI, kai metė skrybėlę į ringą.

Informacija: news.un.org
Nuotrauka: Unsplash/ Eva Blue.