Jean Bigirimana: be žinios dingęs Burundžio Respublikos žurnalistas

Greta Kin

sandra.matoskaite

9/12/20201 min read

Burundžio Respublikos žurnalistas Jean Bigirimana dingo be žinios 2016 metų liepos 22-ąją dieną, kuomet buvo tariamai suimtas šalies nacionalinio saugumo tarnybos Bugaramoje, esančioje maždaug 45 kilometrus nuo valstybės sostinės. Žurnalistas tapo dar viena priverstinio dingimo auka šalyje, kurioje užfiksuota eilės pagrobimų, suėmimų ir nužudymų nuo 2015 metų, kuomet Pierre Nkurunziza (Burundžio prezidentas 2005-2020) paskelbė apie trečiąją iš eilės prezidentavimo kadenciją. 

Rugpjūčio 30-ąją dieną tūkstančiai viso pasaulio žmonių mini priverstinio dingimo aukų dieną, tikėdamiesi atkreipti dėmesį į praktiką, kuria anot Jungtinių Tautų yra siekiama skleisti terorą visuomenės tarpe. Priverstinis dingimas, prasidėjęs ir paplitęs karinių diktatūrų valstybėse, šią dieną yra tapęs globaline problema.

1980 metais įsteigta Jungtinių Tautų Pagrobimų ir priverstinių dingimų darbo grupė, teikianti pagalbą priverstinių dingimų aukoms ir jų šeimoms, yra užfiksavusi jau virš 55 000 priverstinio dingimo atvejų. Anot darbo grupės atstovų, pastebimos tendencijos žmogaus teisių aktyvistų, jų šeimos narių ir giminaičių dingimuose, grindžiant pagrobimus valstybės saugumo politika bei kova su terorizmu. Taip pat Jungtinės Tautos atkreipė dėmesį į tai, jog nuo priverstinių dingimų ypatingai kenčia LGBT* bendruomenės nariai ir moterys.

Atsižvelgiant į priverstinių dingimų mastą ir tendencijas, šių metų rugpjūčio 20 dieną Jungtinių Tautų generalinis sekretorius paragino visas valstybes ratifikuoti Tarptautinę konvenciją dėl visų asmenų apsaugos nuo prievartinio dingimo ir pripažintinti Juntinių Tautų priverstinių dingimų komiteto kompetenciją nagrinėti individualius skundus. Valstybės taip pats skatinamos stiprinti privertinių dingimų prevenciją, aktyviau ieškoti dingusių asmenų bei suteikti pagalbą aukoms ir jų šeimoms.

Informacija parengta remiantis Jungtinių Tautų ir Aljazeera naujienomis. (https://news.un.org/en/story/2020/08/1071282 ; https://www.aljazeera.com/news/2020/08/burundian-journalist-jean-bigirimana-disappeared-1500-days-200830083007249.html)