Danija: pirmasis įstatymo projektas „Seksas be sutikimo yra išžaginimas“ priartina istorinį moterų teisių momentą

Sandra Matoškaitė

11/22/20201 min read

Atsakydama į Danijos parlamente pateiktą įstatymo projektą, pagal kurį įstatymas pagaliau pripažins, kad seksas be sutikimo yra išžaginimas, „Amnesty International“ moterų teisių tyrėja Anna Błuś sakė: „Dabar mes esame tik per vieną teisėkūros etapą, kol Danija pagaliau pripažįsta paprastą faktą, kad seksas be sutikimo yra išžaginimas.

„Šis pasenusių ir pavojingų išprievartavimo įstatymų pakeitimas yra svarbus žingsnis link visuotinės stigmos ir endeminio nebaudžiamumo už šį nusikaltimą panaikinimo“. Neįtikėtina, kad tai bus tik 10-oji šalis Europoje, kuri seksą be sutikimo pripažins išprievartavimu, nors pokyčiai įsibėgėja kartu su Nyderlandais ir Ispanija, besirengiančiomis keisti savo įstatymus.

Helle Jacobsen, Danijos „Amnesty International“ vyresnioji patarėja lyčių klausimais, sakė: „Šis pokytis įvyko neatsitiktinai. Šiam reikalavimui vadovavo išgyvenusieji, pasakoję savo istorijas ir siekdami užtikrinti, kad jokiai kitai moteriai nereikėtų iškęsti to, ką kentėjo.

Jei įstatymas bus priimtas vėliau šiais metais, Danija bus tik dešimtoji Europos ekonominės erdvės šalis, pripažinusi, kad seksas be sutikimo yra išžaginimas. Graikija 2019 m. pakeitė išžaginimo apibrėžimą, o Ispanija ir Nyderlandai neseniai paskelbė apie savo nacionalinių įstatymų pakeitimo planus, kad būtų pripažintas šis faktas.

Apie išžaginimą Danijoje pranešama labai mažai ir net tada, kai moterys kreipiasi į policiją, baudžiamojo persekiojimo ar teistumo tikimybė yra labai menka. Pasak Danijos teisingumo ministerijos, kasmet Danijoje išprievartaujama arba bandoma išprievartauti maždaug 6700 moterų. Pietų Danijos universiteto atliktuose tyrimuose apskaičiuota, kad 2017 m. šis skaičius galėjo siekti 24 000. Tačiau 2019 m. policijai buvo pranešta tik apie 1017 išžaginimus ir tik 79 buvo paskelbti apkaltinamaisiais nuosprendžiais.

Informacija: Amnesty International.

Nuotrauka: Amnesty International.