Žmogaus teisių aktyvistų žudymai Filipinuose

Greta Kin

sandra.matoskaite

9/12/20201 min read

Per pastarąsias dvi savaites Filipinuose nužudyti dar du žmogaus teisių aktyvistai. Rugpjūčio 10 dieną, 72 metų Filipinų nacionalinio demokratinio fronto aktyvistas ir taikos konsultantas Randall Echanis buvo nužudytas savo namuose per tariamą policijos reidą. 

Rugpjūčio 17 dieną Zara Alvarez, 39-erių metų žmogaus teisių organizacijos „Karapatan“ teisės ir sveikatos sričių ekspertė, buvo nušauta grįžtanti į namus.

Nors Filipinų valdžia pažadėjo ištirti šias žmogžudystes, tačiau jos yra siejamos su vykdoma valdžios politika, kuri yra nukreipta prieš komunistinį sukilimą ir kairiųjų pažiūrų organizacijas, Filipinų prezidento asocijuojamas su komunistiniu judėjimu ir terorizmu.

Abudu nužudyti žmogaus teisių aktyvistai priklausė kairiųjų pažiūrų žmogaus teisių organizacijomis ir Filipinų valdžios buvo ne kartą įvardijami teroristais bei komunistais.

Kovo 28 dieną paskelbtas 649 asmenų sąrašas, kuriame nurodyti asmenys Filipinų valdžios identifikuojami teroristais. Tarp šių asmenų buvo ir Zara Alvarez vardas. Nors sąrašas vėliau panaikintas, tačiau aktyvistė ir toliau buvo persekiojama, siejama su terorizmu bei bauginama.

Zara Alvarez yra tryliktoji žmogaus teisių aktyvistė, nuo Rodrigo Duterte tapimo Filipinų prezidentu, žuvusi neaiškiomis aplinkybėmis.

Informacija parengta remiantis Jungtinių Tautų, Aljazeera ir Human Rights Watch naujienomis (https://news.un.org/en/story/2020/08/1070752; https://www.aljazeera.com/news/2020/08/human-rights-leader-killed-philippine-war-dissent-200818052014188.html# ; https://www.hrw.org/news/2020/08/18/two-more-philippine-activists-murdered)