Nigerija: Vyriausybės nesėkmės, ginant kaimo bendruomenes

Sandra Matoškaitė

sandra.matoskaite

9/12/20201 min read

Nigerijos valdžia paliko kaimo bendruomenes šaulių, kurie nuo sausio mėnesio šalies šiaurėje nužudė mažiausiai 1126 žmones, malonei, praneša „Amnesty International“.

Organizacija apklausė civilius gyventojus Kadunos, Katsinos, Nigerio, Plateau, Sokoto, Tarabos ir Zamfaros valstijose, kurie teigė, kad jie gyvena bijodami užpuolimų ir pagrobimų, nes kaimo vietovėse didėja nesaugumas. Daugelis apklaustųjų apibūdino, kad saugumo pajėgos dažnai atvyksta praėjus kelioms valandoms po išpuolių, net ir tada, kai pareigūnams buvo suteikta informacija apie artėjančias atakas. Vienos atakos metu Unguwan Magaji mieste Kadunos valstijoje saugumo pajėgos atvyko į įvykio vietą, tačiau išvyko pamatę užpuolikų naudojamus šaunamuosius ginklus. Jiem grįžus, buvo žuvę mažiausiai 17 žmonių.

„Amnesty International“ užfiksavo nerimą keliantį išpuolių ir pagrobimų eskalavimą keliose šiaurės vakarų ir šiaurės centrinės Nigerijos valstijose nuo 2020 m. sausio mėn. Labiausiai nukentėjo vietovės Kadunos valstijos pietuose, kur ginkluoti vyrai per daugelį išpuolių nuo sausio iki liepos mėn. nužudė mažiausiai 366 žmones.

„Be to, kad saugumo pajėgos nesugeba atsižvelgti į įspėjimus ar laiku reaguoti, kad išgelbėtų gyvybes, kaimo bendruomenės jaučiasi visiškai atskirtos dėl to, kad nusikaltėliai nebuvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Prezidentas tvirtina, kad jis ne kartą pavedė saugumo agentūroms nutraukti žudymą, kad nigeriečiai galėtų eiti miegoti užsimerkę, tačiau akivaizdu, kad niekas nepasikeitė “. Deginami namai, pagrobiami žmonės.

Pasak „Amnesty International“ apklaustų liudininkų Kadunoje, Plateau ir Katsinoje, išpuoliai gerai koordinuojami. Užpuolikai motociklais šturmavo kaimus ir buvo stipriai ginkluoti. Jie atsitiktinai šaudo į žmones, padega namus, vagia galvijus, sunaikina ūkio produkciją ir pagrobia kaimo gyventojus už išpirką.

Smurtas privertė daugelį ūkininkų ir jų šeimas palikti savo namus. Katsinos valstijoje mažiausiai 33 130 žmonių yra stovyklose, o kiti išvyko apsigyventi pas gimines mieste. Tūkstančiai ūkininkų negalėjo auginti savo ūkio per 2020 lietaus sezoną, nes bijojo išpuolių ar pagrobimo.

Didėjantis nesaugumas keliose valstijose Nigerijos šiaurėje, įskaitant Kadunos, Katsinos, Nigerio, Plateau, Sokoto, Tarabos ir Zamfaros valstijas, paliko tūkstančius žuvusiųjų.

„Amnesty International“ Nigerijoje nuo 2016 m. stebi išpuolius ir susirėmimus. 2018 m. gruodžio mėn. paskelbė ataskaitą, pagrįstą daugelio metų tyrimais, kurioje užfiksuoti smurtiniai ūkininkų bendruomenių narių ir piemenų bendruomenių narių susirėmimai kai kuriose vietovėse.

Informacija parengta remiantis „Amnesty International“ straipsniu.