Rusija: darbuotojai migrantai vyksta prie šalies sienos
Sandra Matoškaitė
„Prašau, kad atsiųstų daugiau traukinių!“ dažnai kartojama laikinoje migrantų stovykloje Rusijos pasienyje su Kazachstanu, kur šiuo metu yra daug uzbekų migrantų, norinčių grįžti namo į Uzbekistaną.
Žmonės į stovyklą, netoli Kinel traukinių stoties Rusijos Samaros regione, pradėjo plūsti rugpjūčio pabaigoje iš visos Rusijos. Stovykla skirta 900 asmenų, tačiau pareigūnai sako, kad joje yra daugiau nei 4000 žmonių, įskaitant mažiausiai 43 vaikus. Visi jie nori įlipti į traukinį, vykstantį į Uzbekistaną, tačiau traukiniai vyksta tik kas savaitę ir juose telpa apie 950 žmonių. Dabartinių stovyklos gyventojų išvykimas gali užtrukti daugiau nei mėnesį. Taip pat yra ir tų, kurie ir toliau kasdien atvyksta.
Darbuotojai migrantai Rusijoje smarkiai nukentėjo nuo Covid-19 pandemijos ir susijusių finansinių pasekmių, o dėl Rusijos vyriausybės ar savo ambasadų neskiriamos socialinės paramos, daugelis jau seniai norėjo grįžti namo. Reaguodamos į Covid-19, Rusija ir Uzbekistanas, kaip ir daugelis šalių, uždarė savo sienas. Migrantams buvo taikomos nepastovios ir ad hoc repatriacijos priemonės. Trūksta informacijos ir baiminamasi, kad vėliau vėl būtų įvesti griežtesni kelionių ribojimai.
Viena moteris, kurios planuotą išvykimą balandžio mėnesį sužlugdė pandemija, savo vaikų nematė jau ketverius metus. Kita teigė, kad ji dirbo tik vieną dieną po atvykimo į Rusiją, o kovo mėnesį buvo atleista, jai padėjo kiti darbuotojai migrantai. Daugelio migrantų leidimai būti Rusijoje gali būti pasibaigę rugsėjo 15 d.
Naujai atvykę arba perka mažas palapines, arba patys jas stato iš lazdų. Vietos valdžia du kartus per dieną tiekia vandenį ir įrengė tualetus. Gyvenimo sąlygos yra labai ankštos, todėl neįmanoma socialiai atsiriboti, o gyventojai yra pažeidžiami lietaus ir vis šaltesnių naktų. Stovyklos vietoje nėra medicininės priežiūros paslaugų ir gyventojai nėra tiriami dėl Covid-19. Vienai moteriai, pareiškusiai susirūpinimą administracijai, buvo pasakyta: „Mes neprašėme jūsų čia atvykti“.
Galima manyti, jog stovyklos administracija nori užtikrinti, kad būtų kuo mažiau informacijos apie stovyklą. Anot praėjusią savaitę apsilankiusių žurnalistų, stovyklos administracija reikalavo, kad migrantai nustotų su jais kalbėtis. Migrantai teigė, kad stovykloje dar nėra apsilankęs nė vienas Uzbekistano diplomatas, o žmonės negali pasiekti konsulatų telefonu.
Rusija ir Uzbekistanas turi bendradarbiauti, kad palengvintų repatriaciją tiems migrantams, kurie, jausdamiesi apleisti, bandė patekti iki šalies sienos, taip pat turi užtikrinti šių asmenų saugumą.
Informacija parengta remiantis „Human Rights Watch“ straipsniu.
Nuotrauka: Human Rights Watch, 2020.