Pietų Afrika: paplitęs ksenofobinis smurtas

Sandra Matoškaitė

9/21/20202 min read

Ksenofobiškas priekabiavimas ir smurtas prieš Afrikos ir Azijos užsieniečius, gyvenančius Pietų Afrikoje, yra įprastas ir kartais mirtinas, sakoma „Human Rights Watch“ pranešime, vaizdo įraše ir paskelbtame liudytojos straipsnyje. Nepaisant to, kad 2019 m. kovo mėn. buvo priimtas vyriausybės kovos su ksenofobija veiksmų planas, vyriausybė padarė labai mažai, kad užtikrintų visuomenės narių, policijos ir vyriausybės pareigūnų išpuolių tyrimą ir atsakingų asmenų atsakomybę.

64 puslapių ataskaitoje „Jie apiplėšė mano gyvenimą: ksenofobinis smurtas prieš kitų šalių piliečius Pietų Afrikoje“ aprašomi ksenofobiniai incidentai tais metais, kai vyriausybė priėmė Nacionalinį kovos su rasizmu, rasine diskriminacija, ksenofobija, veiksmų planą. „Human Rights Watch“ dokumentais patvirtino žmogžudystes, sunkius sužeidimus, priverstinį perkėlimą, diskriminaciją ir kliūtis teisingumui. Problemos apima vyriausybės ir teisėsaugos institucijų abejingumą, neigimą ir tylų pritarimą ksenofobiškiems veiksmams, teisinio atstovavimo kliūtis ir sunkumus gauti ir atnaujinti dokumentus, siekiant išlaikyti teisinį statusą ir naudotis paslaugomis, įskaitant švietimą ir sveikatos priežiūrą.

„Ne Pietų Afrikos piliečiai patyrė bangą po ksenofobinio smurto bangos ir nuolat bijo, kad bus nukreipti tik dėl to, kad nėra Pietų Afrikos gyventojai“, - sakė Kristi Ueda, „Human Rights Watch“ Afrikos skyriaus narė ir pranešimo autorė. „Pietų Afrikos vyriausybė turėtų už atsakingus asmenis prisiimti atsakomybę iki galo pagal įstatymą. Nebaudžiamumas tik padrąsina kitus ir įamžina ksenofobiją“.

Užsieniečiai yra kaltinami dėl ekonominio nesaugumo, nusikaltimų ir vyriausybės nesugebėjimo teikti paslaugas. Jie buvo šalies mastu vykusių protestų ir uždarymų, kuriems būdingas minios smurtas ir plėšimai, įmonių deginimas, taikiniai. 2019 m. rugsėjo pradžioje minios, mojuodamos ginklais ir skanduodamos prieš užsieniečius nukreiptus šūkius, užpuolė ir priverstinai perkėlė užsieniečius, sunaikinant tūkstančius jų verslų ir namų. Nei vienas iš apklaustųjų dar neturi galimybės atsigauti finansiškai ar pasiekti teisingumo. Nors vyriausybė pareiškė, kad 10 iš 12 žuvusiųjų per smurtą buvo Pietų Afrikos gyventojai, „Human Rights Watch“ nustatė, kad smurto metu buvo nužudyta mažiausiai 18 užsieniečių.

Pietų Afrikos vyriausybė ir teisėsaugos institucijos ne kartą tvirtino, kad šios smurto bangos buvo nusikalstamos ir nebuvo motyvuotos ksenofobijos.

Pabėgėlis iš Kongo Demokratinės Respublikos pasakojo „Human Rights Watch“: „Aš gatvėje pardavinėjau drabužius, kai atėjo devyni Pietų Afrikos gyventojai, nešini „sjambokais“ ir lazdomis. Jie mušė žmones, šaukė: „Jūs užsieniečiai, eikite namo! Mums čia nereikia jūsų! Tu imi mūsų darbus ir pinigus!“ Aš pradėjau bėgti, bet buvau sumuštas, o mano du drabužių maišai buvo paimti“.

Teisėsaugos pareigūnai diskriminuodami ir piktnaudžiaudami veikė prieš nepiliečius, nustatė „Human Rights Watch“. Apgaulės, nukreiptos prieš suklastotas prekes, buvo nukreiptos į užsienio valdomą verslą. Per reidus policija šaudė gumines kulkas į minias žmonių, tada apiplėšė ir sunaikino užsieniečių parduotuves. Bendradarbiaudama su Vidaus reikalų departamentu, policija surengė reidus vietovėse, kuriose, žinoma, yra daug kitų piliečių.

Policija sulaikė žmones, areštuotus dėl tariamo dokumentų neturėjimo, policijos komisariato kamerose ir tremties centruose, kai kuriais atvejais paneigdama teismo posėdžius ar neatvesdama teisėjo per nustatytą laiką. Pareigūnai dažnai tvirtino pametę netinkamai suimtų žmonių dokumentus ar kitus daiktus.

Visi apklaustieji išreiškė nusivylimą įsigydami ir atnaujindami reikiamą dokumentaciją, kad išlaikytų teisinį statusą Pietų Afrikoje. Turintys 22 skirsnio prieglobsčio prašytojo leidimą turi atnaujinti leidimą kas 6 mėnesius, o norint užtikrinti gerą vietą eilėje, reikia atvykti į Vidaus reikalų departamento biurą nuo 5 arba 6 val. ryto. Kai kurie teigė, kad kruopščiai atnaujino šį leidimą, nors bankai ar ligoninės dažnai atmeta leidimus, o policija vis tiek prie jų priekabiauja.

Nacionalinis veiksmų planas suteikia pagrindą spręsti daugelį problemų, su kuriomis susiduria nepiliečiai, tačiau panašu, kad tai turėjo labai mažai įtakos šalyje gyvenančių Azijos ir Afrikos užsieniečių gyvenimui, nustatė „Human Rights Watch“.

Informacija parengta remiantis „Human Rights Watch“ straipsniu.