JAV padaugėjo neapykantos nusikaltimų prieš azijos amerikiečius

Liepa Drazdauskaitė

3/20/20212 min read

Artėjant tarptautinei rasinės diskriminacijos panaikinimo dienai (kovo 21 d.), verta prisiminti, jog neteisingumas rasiniais pagrindais vis dar egzistuoja. Einant laikui tai  įgauna vis kitokias, subtilesnes formas ar priežastis. Prasidėjus pandemijai, buvo pastebėtas išaugęs neapykantos nusikaltimų prieš azijiečius skaičius. Šį mėnesį buvo paviešinti duomenys, jog Jungtinėse Amerikos Valstijose, laikotarpiu nuo 2020 kovo mėnesio iki 2021 vasario mėnesio, 3795 žmonės patyrė neapykantos nusikaltimų. Skaičiuojama, jog 16 didžiuosiuose JAV miestuose neapykantos nusikaltimų lyginant 2020 su 2019, padaugėjo 149%, tačiau aukų gali būti žymiai daugiau, nes ne visi susidūrę praneša policijai. 2020 metais buvo skaičiuojama, jog Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvena apie 20 milijonų amerikiečių kilusių iš azijos šalių.

Reaguodamas į paviešintus duomenis, Prezidentas Joe Biden, pasirašė memorandumą, kuriame smerkiamas išaugęs neapykantos prieš azijiečius skaičius. Valstijos yra skatinamos išplėsti duomenų apie išpuolius rinkimą ir jų viešinimą. Šiuo metu, neapykantos, kaip atskiros  nusikaltimų kategorijos registravimas nėra įteisintas visose valstijose. 7 valstijos neturi įstatymų dėl neapykantos nusikaltimų, 18 valstijų įstatymai yra, tačiau duomenų apie pranešimus rinkimas nėra būtinas, o likusiose 25 - duomenų rinkimas yra privalomas. Ši aplinkybė trukdo pamatyti tikrąjį nusikaltimų mastą visoje šalyje. 

Žmonių, kilusių iš azijos šalių bendruomenių gynėjai ir atstovai tvirtina, jog tokie rezultatai kyla iš prasidėjusių rasistiškų kaltinimų, jog azijiečiai atvežė Covid-19 ir yra kalti dėl pandemijos. Kovo 16 dieną, Atlantoje, Džordzijos valstijoje ginkluotas vyras trijose masažo salonuose nužudė 8 žmones, iš kurių, 6 buvo azijos šalių kilmės moterys. Nors nusikaltimo motyvai vis dar tiriami, dėl aiškios dauguos aukų kilmės ir dėl apskritai padidėjusios neapykantos pranešimų kiekio, socialiniuose tinkluose daug kam kilo įtarimų, jog šaudymas įvykdytas būtent dėl rasistinių paskatų. 

„Twitter“ platformoje pastaraisiais mėnesiais itin populiaria grotažyme tapo #StopAsianHate, kurią naudodami šimtai žmonių pradėjo dalintis savo asmeninėmis patirtimis ir konfrontacijomis dėl jų rasės. Su konrofontacijomis susiduriama viešose vietose. Pastebima, jog D. Trumpo prezidentavimo metu ne kartą naudoti terminai kaip „Kinijos gripas“, „Kiniškas maras“ galimai prisidėjo prie išaugusios diskriminacijos, kadangi būtent tokia retorika yra naudojama prieš nukentėjusiuosius. Dėl išaugusio susirūpinimo, Kalifornijos (kurioje azijiečių koncentracija didžiausia) gubernatorius Gavin Newsom paskyrė papildomą 1.4 mln. dolerių finansavimą azijos amerikiečių bendruomenės studijų centrui ir anti-neapykantos prieš azijiečius iniciatyvai „Stop AAPI (Asian American Pacific Islander) Hate“, kuriturės būti panaudota neapykantos incidentų susekimui ir registravimui.

Šaltiniai: AP Photo/Damian Dovarganes (foto), Associated Press, Reuters, The Wall Street Journal, Financial Times, Nikkei Asia, NBC News