Bangladešas: savavališkai sulaikyti darbuotojai migrantai

Sandra Matoškaitė

10/2/20202 min read

Bangladešo valdžia turi nedelsdama paleisti mažiausiai 370 migrantų, kurie buvo savavališkai sulaikyti liepos – rugsėjo mėnesiais po jų grįžimo į šalį, pranešė „Amnesty International“. Savavališkas darbuotojų sulaikymas pažeidžia Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą.

„Bangladešo valdžia ne tik nepateikė patikimų įrodymų apie tariamus šių darbuotojų nusikaltimus, bet ir nenurodė jokių baudžiamųjų kaltinimų. Šie vyrai ir moterys yra savavališkai sulaikomi, aiškiai pažeidžiant Bangladešo įsipareigojimus žmogaus teisių srityje “, - sakė Davidas Griffithsas, dirbantis „Amnesty International“.

„Kadangi dabar daugelis yra sulaikyti kelis mėnesius, nereikia delsti. Bangladešo valdžia turi arba pareikšti kaltinimus už tarptautiniu mastu pripažintus nusikaltimus, arba nedelsdama juos paleisti “.

Iš pradžių 32 darbuotojai buvo įkalinti Sirijoje, bandydami pasiekti Italiją ir kitas Europos šalis. Jie grįžo į Bangladešą rugsėjo 13 d. ir buvo karantinedviem savaitėms iki arešto, Sirijos vyriausybei pakeitus kalėjimo sąlygas.

Nuo liepos iki rugsėjo Bangladešo policija įkalino mažiausiai 370 grįžusių darbuotojų migrantų pagal Baudžiamojo proceso kodekso 54 straipsnį, kuris leidžia areštuoti remiantis „pagrįstais įtarimais“, kad asmuo galėjo būti susijęs su nusikalstama veika už jos ribų.

2020 m. liepos 5 d. buvo areštuoti ir sulaikyti 219 Bangladešo darbininkų, kurie nuo gegužės grįžo iš Kuveito, Kataro ir Bahreino. Pagal policijos kreipimąsi į Dakos teismą, grįžę asmenys kitose šalyse buvo kalėjimuose už „įvairių nusikaltimų“ padarymą, kurie nebuvo nurodyti. Darbuotojai buvo ištremti į Bangladešą po bausmės sušvelninimo. Policijos prašymas sulaikyti 219 asmenų, kol vyksta tyrimas, buvo patenkintas.

„Bangladešo policijai iš tikrųjų buvo duotas teismo leidimas laikyti šiuos darbuotojus tol, kol jie nori. Negalima pasakyti, kiek gali užtrukti šimtų bylų, susijusių su keliomis šalimis, tyrimas. Laikyti žmones įkalintus be mokesčio už tokį neapibrėžtą laiką yra visiškai nepriimtina “, - teigė Davidas Griffithasas.

Remiantis Tarptautiniu pilietinių ir politinių teisių pakto 9 straipsniu:

1. Kiekvienas asmuo turi teisę į laisvę ir asmens neliečiamybę. Niekas negali būti savavališkai areštuotas ir sulaikomas. Niekam laisvė negali būti atimta kitaip, kaip tokiais pagrindais ir laikantis tokios procedūros, kokius yra nustatęs įstatymas.
2. Kiekvienam areštuotam jį areštuojant pranešama, dėl ko jis areštuojamas, ir nedelsiant pranešama, kuo jis kaltinamas.
3. Kiekvienas areštuotas ar sulaikytas kaltinamas padaręs nusikaltimą asmuo skubiai pristatomas teisėjui arba kitam pareigūnui, kuriam pagal įstatymą priklauso teisė vykdyti teisminę valdžią, ir turi teisę būti teisiamas per pagrįstą laiką arba būti paleistas. Teisminio nagrinėjimo laukiančių asmenų laikymas nelaisvėje neturi būti įprastas dalykas, bet paleidimas gali būti sąlygojamas, reikalaujant garantijų, kad jie atvyks į teismą, dalyvaus visose kitose teismo proceso stadijose ir prireikus atvyks vykdyti teismo sprendimo.
4. Kiekvienas asmuo, kuriam atimta laisvė jį areštavus ar sulaikius, turi teisę kreiptis į teismą, kad šis nedelsdamas priimtų sprendimą dėl jo sulaikymo teisėtumo ir įsakytų jį paleisti, jei sulaikymas neteisėtas.
5. Kiekvienas asmuo, buvęs neteisėto arešto arba sulaikymo auka, turi teisę į išieškomą nuostolių atlyginimą.
 
Nuotrauka: kadras iš Sazzad Hossain/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Informacija parengta remiantis „Amnesty International“ straipsniu.