Ar Japonijos sprendimas į vandenyną išleisti Fukušimos atominėje elektrinėje naudotą vandenį kelia grėsmę gamtai ir žmogaus teisėms?

Monika Barauskaitė

4/18/20213 min read

Praėjusį penktadienį (balandžio 9 dieną) Japonijos žiniasklaida [1] pranešė, kad nepaisant žvejų pasipriešinimo Japonijos vyriausybė yra pasirengusi į vandenyną išleisti Fukušimos atominėje elektrinėje naudotą vandenį. Po 2011 metų cunamio Fukušimos elektrinėje sukaupta daugiau nei milijonas tonų vandens, dalis buvo naudota elektrinės aušinimui. Teigiama, kad išvalyto vandens sudėtyje esantis radioaktyvusis tritis (šalutinis branduolinių reaktorių produktas) kelia itin mažą grėsmę žmonių sveikatai. Jei vanduo ir būtų geriamas, maži tričio kiekiai nesirenka organizme ir greitai pasišalina. Tačiau tai nenumalšino Japonijos žuvininkystės pramonės ir vartotojų nerimo, rūpestį išreiškė ir kaimyninės šalys, P. Korėja bei Kinijos Liaudies Respublika. Svarstymai, ką daryti su susikaupusiu vandeniu, buvo pradėti dar 2019 metais [2], vyriausybė teigia, kad sprendimo atidėlioti jau nebegali, kadangi elektrinės vandens rezervuarai gali būti perpildyti jau kitą rudenį. Reikia pastebėti, kad tokia praktika taikoma ir kitose šalyse, TATENA generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi sako, kad “Išleidžiama į vandenyną ir kitur. Tai nėra kažkas naujo. Skandalo čia nėra”[3].

Tačiau mokslininkai išreiškia susirūpinimą dėl kitų radioaktyvių medžiagų esančių vandenyje, kurios yra kenksmingesnės nei tritis. Tokį susirūpinimą naujienų agentūrai „Reuters“ išreiškė Kenas Buesseleris, Masačusetso Woods Hole okeanografijos instituto vyresnysis mokslininkas, bei pridūrė, kad “Tos dalelės sukelia didesnį pavojų žmogaus sveikatai, lengviau kaupiasi jūros gėrybėse ir jūros dugno nuosėdose”[4].

Kovo 11-ą dieną susirūpinimą dėl tokio sprendimo išreiškė ir Jungtinės Tautos. JT ekspertai komentuoja, kad vanduo esantis Fukušimos Daijiči elektrinėje kelia didelį pavojų gamtai ir žmogaus teisėms, o sprendimas vandenį išleisti į Ramųjį vandenyną negali būti priimtinas [5]. Nepriklausomi JT ekspertai mano, kad toks veiksmas būtų laikomas kaip negebėjimas palaikyti žmogaus teises, ypač vaikų teises, kadangi tai sukeltų papildomą riziką. Ekspertai nemažai dėmesio skyrė jau esančioms problemoms:

- 40 tūkst. Fukušimos gyventojų tebėra evakuoti, tačiau vyriausybė nepriskiria jų šalies viduje perkeltais asmenimis (angl. Internally Displaced Persons – IDP), todėl jiems nėra skiriama pakankama finansinė, medicininė, apgyvendinimo ir kt. pagalba. Žmonės jaučiasi priversti grįžti gyventi į vietas, kurios nėra saugios.

- Švarus vanduo patekęs į elektrinės reaktorius toliau užteršiamas.

- Vaikai yra jautresni radiacijai bei dažniau patiria didesnės vidinės ir išorinės spinduliuotės poveikį nei suaugusieji, todėl yra būtina užtikrinti jų saugumą.

- Trūksta reikšmingo vietos gyventojų bei pilietinės visuomenės įsitraukimo į sprendimų priėmimo procesus.

“Greenpeace Japan” pateikia panašią nuomonę bei taip pat nepritaria Japonijos vyriausybės sprendimui [6]. Organizacija teigia, kad toks sprendimas visiškai nepaiso Fukušimos gyventojų, Japonijos, Azijos ir Ramiojo vandenyno žmonių interesų bei teisių. Japonijos „Greenpeace“ klimato ir energetikos kampanijos dalyvis, Kazue Suzuki kategoriškai pareiškė, kad “Japonijos vyriausybė ir vėl nuvylė Fukušimos gyventojus”. Organizacijos įvykdyta apklausa parodė, kad dauguma Fukušimos ir Japonijos gyventojų nepalaiko tokio vyriausybės sprendimo, jam ir toliau priešinasi Japonijos žuvininkystės kooperatyvų federacija. Taip pat teigia, kad toks sprendimas nepaiso ir tarptautinės jūrų teisės bei pateikia ataskaitą, kurioje aprašomos alternatyvos ir galimybės sumažinti tolimesnę taršą (ataskaitą galite rasti Greenpeace nuorodoje).


Plačiau skaitykite: 

[1] NEWS, KYODO. 2021. "Japan Set To Release Fukushima Plant Water Into Sea". Kyodo News+.
https://english.kyodonews.net/news/2021/04/f4196f557244-breaking-news-japan-decides-to-release-fukushima-plant-water-into-sea-source.html.  

[2] "Fukushima: Japan Will Have To Dump Radioactive Water Into Pacific, Minister Says". 2019. The Guardian.
https://www.theguardian.com/environment/2019/sep/10/fukushima-japan-will-have-to-dump-radioactive-water-into-pacific-minister-says

[3] "Fukushima: Japan Approves Releasing Wastewater Into Ocean". 2021. BBC News. https://www.bbc.com/news/world-asia-56728068.

[4] "Japan To Release Contaminated Fukushima Water Into Sea". 2021. Aljazeera.Com.
https://www.aljazeera.com/news/2021/4/13/japan-to-release-contaminated-fukushima-water-into-sea

[5] "OHCHR | Japan Must Step Up Efforts To Solve Human Rights Fallout From Fukushima Disaster: UN Experts". 2021. Ohchr.Org.
https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=26882&LangID=E

[6] "The Japanese Government’S Decision To Discharge Fukushima Contaminated Water Ignores Human Rights And International Maritime Law - Greenpeace International". 2021. Greenpeace International.
https://www.greenpeace.org/international/press-release/47207/the-japanese-governments-decision-to-discharge-fukushima-contaminated-water-ignores-human-rights-and-international-maritime-law/