Nigerija: žiaurumas prieš taikius protestuotojus

Sandra Matoškaitė

10/18/20203 min read

Nigerijos saugumo pajėgos į taikius protestus prieš policijos žiaurumą reagavo su dar daugiau smurto.

Visoje šalyje protestai prasidėjo 2020 m. spalio 8 d., raginant valdžios institucijas panaikinti policijos padalinį, vadinamą Specialiuoju kovos su apiplėšimais būriu (SARS). Reaguodama į tai, policija naudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir tiesioginius šūvius į protestuotojus. Policijos padalinio nariai nužudė mažiausiai keturis žmones ir sužeidė daugelį kitų. Ginkluoti banditai taip pat sutrikdė protestus ir užpuolė protestuotojus.

„Prieš žmones, kurie naudojasi teise protestuoti ir ragina nutraukti policijos žiaurumą, yra žiauriai priekabiaujama. Priekabiauja tie, kurie turėtų juos apsaugoti“, - sakė Anietie Ewang, Nigerijos tyrėja, dirbanti „Human Rights Watch“. „Tai pabrėžia protestuotojų reikalavimų ir nebaudžiamumo kultūros svarbą visoje policijos sistemoje, kuriai labai reikia reformų“.

Protestus sukėlė spalio 3 dieną internete pasirodęs vaizdo įrašas, kuriame, kaip įtariama, SARS pareigūnas nušovė jaunuolį iš Deltos valstijos. Tai sukėlė pasipiktinimą socialinėje žiniasklaidoje, ypač „Twitter“, kur grotažymė #EndSARS pradėjo populiarėti visame pasaulyje, ir sukėlė protestus visoje Nigerijoje ir kituose pasaulio miestuose.

Iš dalies reaguodama į protestuotojų reikalavimus, vyriausybė spalio 11 dieną paskelbė, kad SARS padalinys bus išformuotas. Vis dėlto jos nariai bus integruoti į kitus policijos padalinius atlikus „psichologinius testus“, o SARS pakeis Specialioji ginklų ir taktikos komanda, kuri pradės mokymus kitą savaitę. Nebuvo imtasi veiksmų, kad SARS pareigūnai atsakytų už praeityje įvykdytą piktnaudžiavimą.

SARS buvo įkurta 1992 m. kovojant su ginkluotais apiplėšimais ir kitais sunkiais nusikaltimais. Vis dėlto nuo pat įkūrimo šis padalinys buvo įtariamas plačiai paplitusiais žmogaus teisių pažeidimais, įskaitant neteismines žmogžudystes, kankinimus, savavališkus areštus, neteisėtą sulaikymą ir turto prievartavimą. Daugelis nigeriečių mano, kad SARS sąmoningai nukreipti prieš jaunus žmones, ypač tuos, kurie turi tatuiruotes, dredus. Taip pat matomus daiktus, tokius kaip telefonai ir nešiojamieji kompiuteriai. Per daugelį metų Nigerijos valdžios institucijos ne kartą pažadėjo reformuoti SARS ir užtikrinti atskaitomybę už jos pareigūnų piktnaudžiavimą, tačiau pasiekė nedaug rezultatų.

Nors valdžia dabar sutiko panaikinti SARS ir imtis priemonių policijos žiaurumui nutraukti, jaunųjų nigeriečių vadovaujami protestai tęsėsi. Protestuotojai ragina imtis plataus užmojo reformų ir imtis veiksmų, siekiant išspręsti policijos žiaurumą, ypač po atakų prieš protestuotojus.

Spalio 10 d. įtariama, jog nužudytas jaunas vyras Jimohas Isiaka, policijai pradėjus šaudyti, norint išsklaidyti protestuotojus Ogbomosho mieste, Oyo valstijoje, pranešė žiniasklaida ir „Amnesty International“. Mažiausiai du kiti žmonės - vyras ir paauglys berniukas - buvo nužudyti kitą dieną protestuojant prieš Isiakos mirtį, remiantis „Premium Times“ tyrimu, kuriame buvo vaizdo įrašas, kuriame galimai parodyta, kaip policijos pareigūnai po šaudymo tempia kūnus į šarvuotą automobilį.

Oyo valstijos gubernatorius patvirtino, kad per protestus valstybėje trys žmonės žuvo ir dar mažiausiai šeši buvo sužeisti. Policija pranešime teigė, kad ašarų dujas naudojo tik protestuotojams išsklaidyti ir paneigė įtarimus dėl bet kokio šaudymo spalio 10 d.

Abudžoje policija spalio 11 dieną išsklaidė protestuotojus ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. „Human Rights Watch“ apklausė tris žmones, kurie dalyvavo protestuose arba buvo šalia jų ir kuriuos pareigūnai smarkiai sumušė.

Viena, 30-metė moteris, pasakojo, kad mažiausiai keturi policijos pareigūnai netrukus po to, kai policija į protestuotojus nukreipė ašarines dujas ir vandens patrankas, sumušė ją didelėmis lazdomis.

"Kai pamatėme, kad pareigūnai, eidami nuo mūsų, suformavo liniją į mus, mes nustojome judėti ir atsisėdome ant žemės arba atsiklaupėme, kad parodytume, jog nesame agresyvūs", - sakė ji. „Bet mums dar nežinant, ašarinės dujos pradėjo skrieti visur ir stipri vandens jėga nukreipta į mus truko 10–15 minučių be perstojo. Aš turėjau kaukę ir, kai vanduo atsitrenkė į veidą, man buvo labai sunku kvėpuoti. Netrukus jie pradėjo bėgti mūsų kryptimi. Aš nebėgau, nes neturėjau to daryti. Aš nieko blogo nedariau “.

Policija areštavo dešimtis protestuotojų, kai kuriems iš jų neleido kreiptis į savo advokatus ir paleido juos tik įsikišus vyriausiems vyriausybės pareigūnams, įskaitant valstijos valdytojus ir Senato prezidentą. Gauta pranešimų, kad policija sugadino ir konfiskavo protestuotojų bei žurnalistų kameras. Galimai vyriausybę palaikantys banditai taip pat sužeidė protestuotojus ir sunaikino turtą, pranešė žiniasklaida.

„Human Rights Watch“ jau daugelį metų dokumentavo Nigerijos policijos pajėgų pažeidimus žmogaus teisių srityje. 2010 m. ataskaitoje „Human Rights Watch“ perspėjo, kad ilgalaikis valdžios institucijų nesugebėjimas spręsti policijos piktnaudžiavimo atvejų sustiprins nebaudžiamumą ir paskatins sistemingesnius piktnaudžiavimus.

Informacija remiantis „Human Rights Watch“ straipsniu
Nuotrauka: © 2020 Sunday Alamba/AP Photo