Saudo Arabija peržiūri vaikų mirties bausmės atvejus
Sandra Matoškaitė
Rugpjūčio 26 d. Saudo Arabijos žmogaus teisių komisija paskelbė, kad teismai peržiūrės tris mirties nuosprendžius pagal neseniai priimtą nutarimą nutraukti vaikams mirties bausmę. Ali al-Nimras, Dawoudas al-Marhounas ir Abdullahas al-Zaheris buvo nuteisti mirties bausme už įtariamą nusikaltimų darymą vaikystėje.
Pagal dekretą komisija nurodė, kad 3 sulaikytieji bus nuteisti nuosprendžiu pagal Saudo Arabijos nepilnamečių įstatymą, kuriame numatyta maksimali 10 metų laisvės atėmimo bausmė.
Pareiškime daroma išvada: „Žmogaus teisės yra pagrindinis„ Vision 2030 “pertvarkos platformos ramstis“, reformos iniciatyva, kuriai vadovavo karalius ir karūnuotasis princas Mohamedas bin Salmanas. Saudo Arabijos pareiškimų žmogaus teisių klausimais yra nedaug, nes vyriausybė žudė kritikus, persekiojo moterų teisių gynėjus, netinkamai elgėsi su darbuotojais migrantais ir Jemene įvykdė begalę karo įstatymų pažeidimų prieš civilius.
Saudo Arabija dabar turėtų sustabdyti mirties bausmes ir panaikinti teisingumo sistemos problemas. Al-Nimro, al-Marhouno ir al-Zaherio atvejai yra seni, nes jiems buvo nuo 15 iki 17 metų, kai buvo areštuoti dėl šalies mažumos šiitų piliečių demonstracijų 2011 metais. Dėl sistemingos vyriausybės diskriminacijos jie buvo laikomi be susisiekimo galimybių, be kaltinimų ar teismo iki 22 mėnesių.
Al-Zaherio ir al-Marhouno advokatai teigė, kad abu berniukai buvo sumušti ir jiems buvo grasinama dar daugiau, nes jie nepasirašė tardytojų išrašytų prisipažinimų. Al-Marhounas dėl sumušimo turėjo problemų kalbėti ir valgyti, sakė giminaitis. Jie prisipažino metę Molotovo kokteilius į policiją, tačiau nepateikti įrodymai apie policijos sužalojimus. Al-Nimras taip pat buvo nuteistas už „nusikaltimus“, tokius kaip „ištikimybės valdovui sulaužymas“ ir „kai kurių giesmių valstybei kartojimą“.
Teismai juos nuteisė beveik vien remdamiesi šiais prievartiniais prisipažinimais.
Jei Saudo Arabijos valdovai iš tikrųjų nori įsivaizduoti, kaip atrodys teises gerbianti šalis 2030 metais, tai turėtų būti vieta, kur teismo procesai yra sąžiningi, vaikai yra apsaugoti nuo prievartos, pareigūnai, pažeidę teises turi būti tinkamai baudžiami, turi būti atsisakyti mirties bausmės.
Infromacija parengta remiantis Human Rights Watch straispniu.