Nepalo sveikatos priežiūros įstaigose gimusiųjų skaičius sumažėjo per pusę COVID-19 metu

Sandra Matoškaitė

sandra.matoskaite

9/12/20201 min read

Remiantis naujais Lancet paskelbtais tyrimais, Nepale kyla pavojus motinos ir naujagimio sveikatos pažangai, kuri buvo pasiekta per pastaruosius dešimtmečius. Tyrime, kurio metu buvo apžvelgtos devynios ligoninės, nustatyta, kad gimusiųjų skaičius šiose įstaigose sumažėjo daugiau nei per pusę per keturių mėnesių šalies izoliaciją, siekiant sustabdyti COVID-19 viruso plitimą. Naujagimių mirčių skaičius išaugo daugiau nei tris kartus - nuo 13 iki 40 (iš 1000 gimusiųjų). Gimusiųjų ir priešlaikinių gimdymų skaičius taip pat padidėjo. Sumažėjo galimybės naudotis klinikinėmis paslaugomis nepalankioms etninėms grupėms tokioms kaip Madhesis.     

„Moterims skirtos paslaugos buvo panaikintos ir gydytojai buvo perkelti padėti COVID pacientams “, - aiškino epidemiologas ir medicinos gydytojas Lhamo Sherpa, pridurdamas, kad moteris „išsiuntė ligoninės, teigiant ,,nenorime imtis atvejų”.

Įstaigų uždarymo tikslas buvo suteikti valdžios institucijoms laiko sustiprinti sveikatos priežiūros pajėgumus. Tačiau vyriausybės reakcija buvo menka, o COVID-19 atvejų skaičius padidėjo nuo birželio pradžios, gavus pranešimus apie ligos perdavimą perpildytame Katmandu slėnyje.

Nuo 2000 m. Nepalas labai padidino klinikose ir ligoninėse pagimdžiusių moterų skaičių, ir tai smarkiai sumažino motinų ir naujagimių mirtingumą. 2000–2019 m. gimdymų skaičius institucijose išaugo daugiau nei keturis kartus, o motinų mirtingumas sumažėjo 76 proc., tuo tarpu naujagimių mirtingumas sumažėjo 62 proc.

Tyrimo autoriai baiminasi, kad pasikeis situacija susijusi su moterų sveikata ir kūdikių mirtingumu. „Dėl COVID-19 protrūkio ir tokio reagavimo sumažėjo gimdymų gydymo įstaigose ir išaugo nelygybė Nepale, žymiai padidėjo gimstamumas institucijose ir naujagimių mirtingumas“, - rašoma jų išvadoje, perspėjant, kad panašus sumažėjimas gali vykti ir kitose šalyse, kur gyventojai gauna mažas ir vidutines pajamas.

Nepalo vyriausybė turėtų skubiai reaguoti į šį tyrimą imdamasi priemonių, kad vėl būtų galima sumažinti motinų ir kūdikių mirtingumą. Kitos šalys turėtų atkreipti dėmesį į „Lancet“ tyrimus ir suteikti prioritetą apsaugoti pandemijos metu prieinamas seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugas. 

Informacija parengta remiantis Human Rights Watch straipsniu: https://www.hrw.org/news/2020/08/18/nepal-health-facility-births-decline-half-during-covid-19-lockdown-study.