Vaikų darbas šokolado industrijoje



Greta Kin

10/21/20201 min read

Praėjus beveik 20 metų po to, kai stambiausi pasaulio šokolado gamintojai įsipareigojo užtikrinti tinkamas bei saugias darbo sąlygas, vaikų darbas išlieka opia problema šioje industrijoje.

Remiantis naujausiais Čikagos universiteto tyrimais, 43 procentai vaikų yra įdarbinti pagrindiniuose kakavos auginimo regionuose - Ganoje ir Dramblio Kaulo Krante. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje kakavos gamyboje dirba 1,5 milijono vaikų, kurių pusė yra vien šiose dviejose Vakarų Afrikos valstybėse. Pavojingas vaikų darbas apima aštrių įrankių naudojimą, darbą naktį, darbą su agrocheminiais produktais ir kitas kenksmingas sąlygas.

JAV darbo departamento užsakymu atliktoje ataskaitoje pažymima, kad bendra dirbančiųjų vaikų dalis per pastarąjį dešimtmetį padidėjo 14 %. Kartu su šiuo padidėjimu per tą patį laikotarpį gamyba išaugo net 62 %.

Reaguodamas į tyrimo rezultatus, prekės ženklas „Mars“ skyrė 1 milijardą dolerių, teigdamas, jog vaikų darbui kakavos gamyboje nėra vietos. 

Tačiau verta paminėti, jog JAV Aukščiausiame Teisme šiuo metu yra nagrinėjamas ieškinys, kuriame teigiama, kad tarptautiniai šokolado gamintojai sąmoningai pelnosi iš vaikų išnaudojimo kakavos industrijoje.

Kakavos pirkėjai kategoriškai neigia kaltinimus teigdami, kad problema yra sudėtinga ir ne taip lengvai išsprendžiama. Korporacijos teisinasi tokiomis priežastimis kaip dideli audito įkainiai, ribotos galimybės nustatyti kuriose fermose gaminama kakava, Harkino ir Engelio protokolas, kuris nėra įpareigojantis ir apima tik „blogiausias“ vaikų darbo išnaudojimo formas.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog dar 2001-aisiais tokie prekių ženklai kaip „Nestlé“, „Mars“ ir „Hershey“ pasirašė tarpsektorinį susitarimą, siekiant panaikinti didžiulio mąsto vaikų darbą. Korporacijų teigimu, vaikų išnaudojimo sustabdymas išlieka didžiausiu rūpesčiu, nepaisant to, jog įsipareigojimai užkirsti kelią vaikų darbui turėjo būti įgyvendinti dar 2005 metais. 

Visgi, norint išspręsti vaikų išnaudojimo problemą yra būtina spręsti kitas, su kakavos pramone, susijusias problemas. Tai siekiama daryti ilgalaikiu finansavimu, mokymų ir techninių paslaugų teikimu bei pagalba ūkininkams, skatinant užsiimti ne tik kakavos gamyba.


Informacija remiantis „The Guardian“ straipsniu. 


Nuotrauka: Kakavos pupelės džiūsta saulėje, Dramblio Kaulo Krantas. © Michael Dwyer/Alamy.