Lekki rinkliavos vartų žudynės

Greta Kin

10/29/20201 min read

2020 m. Spalio 8 d. Nigerijoje prasidėjo #EndSars taikūs protestai, kurių tikslas - skatinti nutraukti policijos žiaurumą, neteismines mirties bausmes ir turto prievartavimą, vykdomą specialiojo kovos su apiplėšimais būrio SARS.

Tačiau spalio 20-ąją taikūs protestuotojai buvo sušaudyti Nigerijos kariuomenės prie Lekki rinkliavos vartų. Šiuo metu turimais duomenimis, nuo protestų pradžios visoje šalyje nužudyti mažiausiai 56 žmonės.

„Amnesty International“ ištyrė ir patvirtino socialiniuose tinkluose patalpintos vaizdinės medžiagos patikimumą. Remiantis šia vaizdine medžiaga akivaizdu, jog Nigerijos saugumo pajėgos buvo prie Lekki rinkliavos vartų, kai įvyko šaudymai.

18:29 vietos laiku Lagose socialiniuose tinkluose rodomuose vaizdo įrašuose buvo nufilmuotos dvi karinės transporto priemonės, paliekančios „Bonny“ stovyklą. Vėliau filmuotoje medžiagoje matyti keturios transporto priemonės su mirksinčiomis šviesomis vilkstinėje, kurias naudoja būtent Nigerijos kariškiai ir policija.

Tos pačios transporto priemonės užfiksuotos važiuojančios į rytus palei „Ozumba Mbadiwe“ prospektą, Lekki rinkliavos vartų kryptimi. Toliau vaizdinėje medžiagoje užfiksuota kaip tos pačios transporto priemonės atvyksta prie Lekki rinkliavos vartų, o tuomet taikūs protestai yra sutrukdomi kariškių ir pasigirdusių šūvių. Nakties eigoje, protestuotojai toliau dalinasi šaudymų vaizdo įrašais. Vėliau vakare aukų vaizdo įrašais taip pat buvo dalinamasi socialiniuose tinkluose.

Pasak Amnesty International direktorės Nigerijoje Osai Ojigho: „Praėjus savaitei Nigerijos valdžia vis dar turi atsakyti į daugybę klausimų: kas liepė naudoti jėgą prieš taikius protestuotojus? Kodėl vaizdo stebėjimo kameros įvykio vietoje buvo išmontuotos iš anksto? Kas liepė išjungti elektrą likus kelioms minutėms iki kariškių šaudymo į protestuotojus?“

„Iš pradžių neigus kareivių dalyvavimą šaudyme, vėliau gėdingai buvo meluojama dėl prarastų gyvybių šio išpuolio metu.“

„Nuo įvykio dienos vis dar trūksta daugybės žmonių, o patikimi įrodymai rodo, kad kariškiai neleido greitosios pagalbos automobiliams pasiekti sunkiai sužeistų žmonių.“

Tarptautinė organizacija „Amnesty International“ vėl ragina Nigerijos valdžios institucijas patraukti baudžiamojon atsakomybėn atsakingus asmenis, ir apsaugoti tuos, kurie naudojasi teise į susirinkimų laisvę.

Organizacija vis dar tiria šį išpuolį. Tačiau pranešama, jog nužudytųjų kūnai yra šalinami iš įvykio vietos. Pasak organizacijos, tokie veiksmai yra bandymas sunaikinti įrodymus. 



„Amnesty International“ laiko juostą su vaizdine medžiaga galite rasti čia.

Šaudymų prieš protestuotojus vaizdinę medžiagą galite rasti čia.

Informacija remiantis „Amensty International“ duomenimis.

Nuotrauka: Adetona Omokanye/Getty Images.