Išpuoliai Prancūzijoje

Sandra Matoškaitė

11/2/20201 min read

Prancūzijos visuomenę pastarosiomis savaitėmis sukrėtė siaubingos atakos, kurias valdžios institucijos priskyrė lslamistiniams ekstremistams. Už šiuos smerktinus veiksmus atsakingi asmenys turėtų būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn - tinkamai ir sąžiningai.

Rugsėjo 26 d. užpuolikas, netrukus sulaikytas, Paryžiuje prie buvusio satyrinio leidinio „Charlie Hebdo“ biuro sužeidė du žmones. Spalio 16 dieną vyras nukirto galvą vidurinės mokyklos mokytojui, kuris savo klasėse naudojo prieštaringai vertinamas karikatūras, kurias išleido „Charlie Hebdo“ žurnalas; vėliau policija jį nušovė. Spalio 30 dienos rytą Nicos bažnyčioje vyras nudūrė tris žmones ir dar kelis sužeidė; įtariamasis dabar yra areštinėje.

Pastarosiomis savaitėmis prie viešų aukų memorialų visoje Prancūzijoje susirinko šokiruoti gedintys.

Tragiška, kad Prancūzijai nėra svetimas islamistų ekstremistinis smurtas. 2015 m. sausio mėn. Paryžiuje įvyko mirtinos atakos „Charlie Hebdo“ biure ir košeriniame prekybos centre, o tą lapkritį - „Stade de France“ ir „Bataclan“ teatre. 2016 m. Bastilijos dieną Nicoje įvyko ataka. Vyksta baudžiamasis procesas dėl pirmojo „Charlie Hebdo“ ir košerinių prekybos centrų išpuolių, užtikrinantis teisingumą tiems, kurie daugiau nei prieš penkerius metus neteko šeimos ar draugų.

Prezidentas Emmanuelis Macronas pranešime po Nicos išpuolio paprašė vienybės, sakydamas: „Kad ir kokia būtų jūsų religija, nesvarbu, ar turite ją, ar neturite, turime susivienyti dabar. Neturime pasiduoti susiskaldymo dvasiai“.

Kai Prancūzijos valdžios institucijos reaguoja į šį išpuolių antplūdį, labai svarbu, kad jos tvirtai įsipareigotų laikytis teisinės valstybės ir žmogaus teisių principų. Tai padeda užtikrinti, kad jų veiksmai nesumenkintų konkrečių grupių. Tai taip pat padės išvengti pykčio ir susvetimėjimo, galinčio paskatinti tolesnes atakas, įskaitant keršto veiksmus už nepaprastus atsakus į kraupius pastarųjų savaičių įvykius. Visi Prancūzijos gyventojai turėtų būti apsaugoti ir vienodai gerbiami.

Informacijos šaltinis: hrw.org.
Nuotrauka: žmonės deda gėles prie memorialo priešais Notre Dame bažnyčią, Nicoje, Prancūzijoje, 2020 m. spalio 30 d. © 2020 AP Photo / Daniel Cole.