Priklausomybė nuo alkoholio: kaip ją įveikti?

Živilė Masytė

8/24/20213 min read

Itin dažnas ir nesaikingas alkoholio vartojimas – vienas iš didžiausių rizikos veiksnių, keliančių didžiulį pavojų sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl piktnaudžiavimo svaigiaisiais gėrimais per metus miršta apie 3,3 milijonus žmonių. Siekiant išvengti priklausomybės, būtina kalbėti apie prevencijos priemones. Apie jas pasakoja Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) ryšių su visuomene specialistė Aistė Girkontaitė.

Kokius pagrindinius priklausomybės nuo alkoholio požymius galėtumėte išskirti?

Diagnozuodami priklausomybę gydytojai remiasi 6 pagrindiniais kriterijais, kurie apima ne tik fiziologinius kūno pokyčius, tačiau ir psichologinius bei socialinius ypatumus:

- stiprus potraukis vartoti alkoholinius gėrimus – troškimas plačiąja prasme, kuris visiems žmonėms gali pasireikšti labai skirtingai;
- sunkumas valdant savo elgesį – sunku nutraukti svaigiųjų gėrimų vartojimą;
- padidėjusi tolerancija alkoholiui – žmogus vienu kartu gali išgerti vis daugiau;
- abstinencijos būsena – nutraukus ar sumažinus alkoholio vartojimą pasireiškia skirtingo stiprumo fiziologiniai simptomai: nerimas, miego sutrikimai, depresija, padidėjęs kraujospūdis, drebulys ir pan.;
- kintantys interesai – mažėja pomėgių, silpnėja domėjimasis jais. Žmogus didžiąją savo laiko dalį skiria tam, kad svaigintųsi. Be alkoholio vis sunkiau susikaupti kitiems reikalams;
- suvokimas, kad tai kenkia sveikatai, tačiau vis tiek to paties veiksmo kartojimas.

Kokius būdus galėtumėte parekomenduoti žmonėms, norintiems atsikratyti šios priklausomybės?

Kilus įtarimams, kad jūs arba jūsų artimas per dažnai ir per daug vartoja alkoholį – reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu (pvz.: Psichikos sveikatos centre) ar su šeimos gydytoju, kuris nukreiptų į Respublikinį priklausomybės ligų centrą ar kitą įstaigą, kurioje teikiamos priklausomybės ligų gydymo paslaugos.

RPLC gydymas įgyvendinamas etapais. Dažniausiai jis prasideda nuo abstinencijos gydymo paslaugos – ji trunka iki 14 dienų. Jos metu gydytojas reguliariai skiria ir koreguoja medikamentinį gydymą, o slaugos personalas visą parą stebi pacientų sveikatos būklę. Centro psichologai ir socialiniai darbuotojai organizuoja grupines ir individualias konsultacijas, kurių tikslas – informuoti pacientus apie priklausomybę kaip psichikos ir elgesio sutrikimą, kalbėtis apie gydymo bei reabilitacijos galimybes, motyvuoti sveikti.

Taigi, nuslopinus abstinencijos simptomus, būtina dirbti su asmens psichologinėmis ir socialinėmis problemomis. Priklausomybės ligų centre asmuo, tardamasis su gydytoju, gali rinktis gydymą, paremtą „Minesotos“ programos arba Motyvacinės terapijos gydymo programa, kurios nukreiptos būtent į psichologinę ir socialinę pagalbą. Psichikos ligų gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis tiek gydymo personalo, tiek paties paciento pastangų.

Kokį poveikį mūsų savijautai gali sukelti itin dažnas piktnaudžiavimas alkoholiu?

Skirtingų šalių specialistai, atsižvelgdami į savo šalių kultūrinius ypatumus, pateikia skirtingus duomenis apie normalų alkoholio suvartojimo kiekį. Lietuvos Higienos instituto išleistose rekomendacijose nurodoma apatinė 11 SAV per savaitę riba – t. y. per septynias dienas reikėtų neviršyti maždaug penkių 500 ml bokalų, 5 % stiprumo alaus, maždaug butelio 13 % stiprumo vyno arba šešių 50 g stikliukų stipraus (40 %) gėrimo. Svarbu pažymėti, kad rekomendacijose neatsispindi konkretaus žmogaus savybės, tokios kaip: amžius, svoris, sveikatos būklė ir kt. 

Tyrimai rodo, kad žmonės, viršijantys nustatytas normas, turi didesnę riziką susirgti kepenų, kraujagyslių ar priklausomybės ligomis ir net jų gyvenimo trukmė yra trumpesnė nei žmonių, kurie visiškai nevartoja alkoholio arba daro tai neviršydami rekomenduotinų normų.

Taip pat galima išskirti įvairius somatinius susirgimus, pvz.: kepenų veiklos ar kraujagyslių pokyčiai ir pan. bei socialinius požymius – nesutarimai su aplinkiniais dėl alkoholio vartojimo, sunkumų įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus dažnis ir kt. Tai yra signalai, rodantys, kad alkoholio vartojimas jau tampa žalingu ir atranda labai didelė priklausomybės rizika.

Neretai atsisakius tam tikros priklausomybės į jos vietą stoja tuštuma, kurią būna sunku užpildyti. Kaip parekomenduotumėte atsilaikyti ir vėl negrįžti prie žalingų įpročių?

Galbūt galima pastebėti ir atvirkščiai – kai žmogus turi psichologinių sunkumų, jaučiasi vienišas ar neįvertintas, jis kaip įrankį tuštumos užpildymui renkasi alkoholį. Todėl labai svarbi gydymo proceso dalis yra psichologinė pagalba, kurios metu žmogus, drauge su specialistu, ieško atsakymų, kaip sau padėti. Jie aptaria ir sudaro pagalbos planą, ugdo reikalingus socialinius įgūdžius, mokosi analizuoti savo jausmus, stiprinti pozityvų mąstymą bei išvengti atkryčio. Žinoma, sveikimo metu taip pat labai svarbus artimųjų palaikymas.

Daugiau informacijos: https://pagalbasau.lt/priklausomybes/priklausomybe-nuo-alkoholio/

Straipsnis yra projekto „Psichikos sveikatos stiprinimas. Savižudybių ir priklausomybių prevencija“ finansuojamo Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.