Psichikos sveikatos sutrikimai ir priverstiniai žmonių mobilumo suvaržymai

Sandra Matoškaitė

10/9/20202 min read

Šimtai tūkstančių psichikos sveikatos sutrikimus turinčių žmonių yra surakinti įvairiose pasaulio šalyse sakoma „Human Rights Watch“ paskelbtoje ataskaitoje. Vyrai, moterys ir vaikai, kai kurie net nuo 10 metų, yra pririšti arba užrakinti uždarose erdvėse savaitėms, mėnesiams ir net metams maždaug 60-yje Azijos, Afrikos, Europos, Artimųjų Rytų ir Amerikos šalių.



56 puslapių ataskaitoje tiriama kaip psichikos sveikatos sutrikimų turinčius asmenis šeimos dažnai surakina savo namuose ar perpildytose ir antisanitarinėse įstaigose, prieš savo valią, dėl plačiai paplitusios stigmos ir psichikos sveikatos paslaugų trūkumo. Daugelis yra priversti valgyti, miegoti, šlapintis ir tuštintis toje pačioje mažoje vietoje. Valstybinėse ar privačiose įstaigose, taip pat tradiciniuose ar religiniuose gydymo centruose jie dažnai priversti pasninkauti, vartoti vaistus ar vaistažoles ir susidurti su fiziniu ir seksualiniu smurtu. Ataskaitoje pateikiami tyrimai ir liudijimai iš Afganistano, Burkina Faso, Kambodžos, Kinijos, Ganos, Indonezijos, Kenijos, Liberijos, Meksikos, Mozambiko, Nigerijos, Siera Leonės, Palestinos, savarankiškai paskelbtos nepriklausomos Somalilando valstybės, Pietų Sudano ir Jemeno.



„Psichikos sveikatos sutrikdymas yra plačiai paplitusi žiauri praktika, kuri yra atvira paslaptis daugelyje bendruomenių“, - sakė „Human Rights Watch“ vyresnioji neįgaliųjų teisių tyrinėtoja ir pranešimo autorė Kriti Sharma. „Žmonės gali praleisti metus pririšti prie medžio, uždaryti į narvą ar avių tvartą, nes šeimos stengiasi susidoroti, o vyriausybės nesuteikia tinkamų psichikos sveikatos paslaugų“.



Nėra duomenų ar suderintų tarptautinių ar regioninių pastangų panaikinti asmenų prirakinimus, jų judėjimo suvaržymą. Reaguodama į tai, „Human Rights Watch“ bendradarbiavo su psichikos sveikatos gynėjais, turinčiais patirties, ir žmogaus teisių bei kovos su kankinimu organizacijomis visame pasaulyje, kad pradėtų pasaulinę kampaniją #BreakTheChains, siekdama nutraukti psichikos sveikatos sutrikdymą prieš Pasaulio psichikos sveikatą diena spalio 10 d.



„Human Rights Watch“ apklausė daugiau kaip 350 psichosocialinę negalią turinčių žmonių, įskaitant vaikus, ir 430 šeimos narių, įstaigose dirbančių darbuotojų, psichinės sveikatos specialistų, gydytojų, vyriausybės pareigūnų ir neįgaliųjų teisių gynėjų. 

Daugiau nei du trečdaliai šalių nekompensuoja žmonėms psichikos sveikatos paslaugų nacionalinėse sveikatos draudimo sistemose. Net kai psichikos sveikatos paslaugos yra nemokamos arba subsidijuojamos, atstumas ir transportas yra didelė kliūtis.

Nesant tinkamam psichikos sveikatos palaikymui ir pakankamam sąmoningumui, daugelis šeimų mano, kad neturi kitos išeities, kaip tik užrakinti/prirakinti artimuosius. Jie dažnai jaudinasi, kad asmuo gali pabėgti ar įskaudinti save ar kitus. Tai praktikuoja šeimos, kurios mano, kad psichikos sveikatos būklę lemia piktosios dvasios ar nusidėjimai. Žmonės dažnai pirmiausia kreipiasi į tikėjimo ar tradicinius gydytojus ir psichikos sveikatos paslaugų ieško tik kraštutiniu atveju. 56-erių vyras Mura Balyje, Indonezijoje, buvo nuvežtas pas 103 tikėjimo gydytojus ir, kai tai neveikė, keletą metų buvo uždarytas kambaryje.

Daugelyje šalių šeimos giminaičius, įskaitant 10 metų vaikus, veda į tradicinius ar tikėjimo gydymo centrus, kur jie prirakinami dėl bausmės. Šie žmonės gyvena itin žeminančiomis sąlygomis. Jie taip pat yra priversti vartoti vaistus arba jiems taikomi alternatyvūs gydymo būdai, pavyzdžiui, „stebuklingų“ žolelių mišiniai, stiprūs tradicinių gydytojų masažai, Evangelijos giesmės, specialios vonios ir kita.



Nuotrauka: kadras iš „Human Rights Watch“ Youtube kanalo. 


Informacija remiantis „Human Rights Watch“.