„Tinder“ iniciatyva. Interviu su Solveiga Ostrovskyte
Greta Kin
Vykstant karui Ukrainoje, Lietuvoje yra vykdomos įvairios socialinės akcijos, protestai ir humanitarinės misijos, kuriais siekiama teikti visokeriopą paramą ukrainiečiams. Tuo pat metu yra kovojama su dezinformacija ir Rusijos valdžios vykdoma propaganda. Viena iš iniciatyvų - kontaktavimas su Rusijos gyventojais „Tinder“ platformoje. Būtent apie šios iniciatyvos atsiradimo priežastis, tikslą ir eigą vakar kalbėjomės su idėjos autore Solveiga Ostrovskyte.
Kaip kilo mintis susisiekti su žmonėmis „Tinder“ platformoje?
Kovo 1-ąją dieną, darbo pertraukos metu gavau „Tinder“ priminimą prisijungti prie programėlės. Ir taip kilo mintis pasiekti būtent Rusijos auditoriją - įsigyti premium narystę, kuri leidžia pasiekti žmones iš įvairių pasaulio vietų. Nusipirkusi narystę, pasirinkau vietą prie Maskvos ir pradėjau ieškoti žmonių, su kuriais galėčiau padiskutuoti. Taip pat parašiau Agnei Kulitaitei, kuriai idėja labai patiko, ji nusprendė prisijungti. Agnė savo socialiniuose tinkluose pasidalino šia iniciatyva ir tuomet sulaukėme didelio žmonių palaikymo ir susidomėjimo. Iniciatyva taip pasidalino komikas Oleg Surajev.
Papasakokite šiek tiek plačiau apie iniciatyvą ir jos tikslą.
Pradėjau šią iniciatyvą norėdama informuoti rusus apie tai, kas iš tikrųjų vyksta. Tai pirmas tokio masto karas Europoje, kurį stebime per socialines medijas. Susiduriame su kibernetinėmis atakomis, dezinformacija, todėl kilo idėja pradėti kalbėtis „Tinder“ platformoje su Rusijos žmonėmis. Įsigijus premium narystę, nors dar nebuvau pasikeitusi savo lietuviško aprašymo, iškart susilaukiau daug susidomėjimo. Kadangi nemoku rusų kalbos, „Google vertėjo“ pagalba greitai pasirašiau tekstą apie tikrą situaciją Ukrainos kare. Žinutės tekstas buvo toks: “Pranešu, kad naudoju „Tinder“ pasą, kad galėčiau informuoti tave ir tavo draugus, kad rusiška propaganda meluoja, rusų karininkai puola ukrainiečius civilius, yra mėtomos bombos. Šimtai rusų karių žuvę, tai nebuvo pratybos - tai karas. Putinas pasiuntė rusus mirčiai, patys kariai nenori kariauti ir prašo pagalbos. Prašau, protestuokite.”. Vėliau ir kitiems žmonėms prisijungus prie iniciatyvos, sulaukiau pagalbos formuluojant taisyklingą žinutę, kurią įsikėliau ir į profilio aprašymą. Panaudojau ir „Tinder“ įrankį, kuris suteikia profiliui daugiau matomumo.
Kaip sekasi kalbinti žmones iš Rusijos „Tinder“ platformoje?
Sekasi labai įvairiai, dalis žmonių stengiasi užblokuoti anketą. Dėl to šiuo metu mano anketos veiksmai yra apriboti, nes kai įsijungiu į žmonių sąrašą, kuriems aš patikau, rodo sistemos klaidą. Taip pat susilaukiau kaltinimų fašizmu, kai kurie mane pasiuntė.
Kalbant su vienu vaikinu iš Rusijos, paaiškinau kodėl rašau ir kam to reikia, iš jo sulaukiau klausimo „Ką tavo protestai Lietuvoje pasieks?” Tai parodo, jog dalis visuomenės nuvertina protestų bei sankcijų Europoje galią. Tačiau yra ir dalis žmonių, kurie rašo, jog situaciją supranta, tačiau nieko dėl to negali padaryti.
Ar sulaukėte daug susidomėjimo ir prisijungiančių žmonių? Galbūt galite papasakoti plačiau?
Susidomėjimo yra labai daug, man asmeniškai parašė gal 10 žmonių , Agnės Kulitaitės įrašas „Instagram” soc. tinkle sulaukė virš 1000 patiktukų per 4 valandas, daugėja komentarų ir pasidalinimų. Žmonės jungiasi nepaisant narystės mokesčio, kuris yra 16 Eur per mėnesį. Net ir nenaudojantys „Tinder“, atsisiunčia aplikaciją vien dėl šios iniciatyvos. Tai rodo, koks vieningas pasaulis yra šiuo metu.
Kokie yra bendri iniciatyvos lūkesčiai ir įspūdžiai?
Kadangi tai buvo labai greita idėja, neapmąsčiau koks galėtų būti ilgalaikis planas, tačiau norėjau prisidėti ir sukurti bent minimalią naudą šia iniciatyva. Norėjau padiskutuoti su Rusijos visuomene apie esamą situaciją ir tikėjausi skleisti teisingą informaciją. Tikrai galvojau, kad greičiausiai bus apribotas mano profilis, bet nesitikėjau, jog taip greitai. Taip pat neįsivaizdavau, jog taip greitai užsibaigs pokalbiai, vos po poros žinučių. Visgi, planuoju rašyti „Tinder“ pagalbos centrui, siekiant atblokuoti mano anketą, nes norėčiau toliau kalbėtis su Rusijos žmonėmis, dalintis patikimais šaltiniais. Tačiau, jeigu nepavyks, toliau vykdysiu savanorystės veiklas Raudonajame kryžiuje ir kitur.
Organizacija „Stebėk teises“ atkreipia dėmesį, jog Rusijoje yra aktyviai skleidžiama dezinformacija ir propaganda, ribojama žodžio ir susirinkimų laisvė. Todėl itin svarbu kovoti su šiuo metu skleidžiama dezinformacija bei propaganda tiek savo šalyje, tiek kitose valstybėse. Ypatingai - Rusijoje, kurioje asmenys turi ribotą prieigą prie objektyvių informacijos šaltinių.