Priklausomybė nuo narkotikų: kaip ji pasireiškia?

Živilė Masytė

10/5/20212 min read

Pakartotinis narkotinių medžiagų vartojimas gali iššaukti priklausomybę, kuri neretai pasireiškia stipriais sutrikimais, įtakojančiais mūsų kasdienę veiklą ar pasirinkimus. Tam, kad žmonės išsivaduotų iš nepageidaujamų simptomų, reikalinga stipri motyvacija, nusiteikimas bei aplinkinių palaikymas. Apie priklausomybės požymius ir sveikimo būdus kalbamės su koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktore Jurgita Poškevičiūte.

Kokius pagrindinius priklausomybės nuo narkotinių medžiagų požymius išskirtumėte?

Paprastai išskiriami penki priklausomybės nuo narkotikų požymiai:

• stiprus potraukis vartoti narkotines medžiagas ir siekis bet kokiais būdais jų gauti;

• nutraukus vartojimą pasireiškianti abstinencijos būklė, kuriai būdingas didelis nerimas, dirglumas, drebulys, pykinimas ir kt.;

• didėjanti tolerancija medžiagai – jos reikia vis daugiau norint gauti pradinį poveikį;

• medžiaga vartojama nebe malonumui gauti, o tam, kad palengvėtų, būtų išvengta abstinencijos simptomų;

• vartojimas turi matomų neigiamų pasekmių profesinėje, socialinėje ar asmeninio gyvenimo sferoje.

Kokius pagalbos būdus galite parekomenduoti žmonėms, kenčiantiems nuo šios priklausomybės?

Labiausiai reikėtų koncentruotis į vartojimo sąvoką. Priklausomybė – lėtinė liga, kuri išlieka visą gyvenimą. Kaip ir bet kuriai lėtinei ligai, jai būdingi atkryčiai.

Sumažinti vartojimą, atpažinti artėjančio atkryčio simptomus ir su jais tvarkytis padeda specialistai, taikydami įvairius gydymo metodus. Vienos formulės, kuri tiktų visiems – išskirti negalima, priemonės parenkamos individualiai, iš mokslu grįstų gydymo metodų. Dažniausiai tai yra ilgalaikiai psichoterapiniai metodai, kurie gali būti derinami su medikamentais simptomams kontroliuoti. Priklausomybę diagnozuoja gydytojai-psichiatrai, o gydo kartu su psichologu ir socialiniu darbuotoju.

Kokį poveikį mūsų fizinei ir emocinei sveikatai gali sukelti piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis?

Poveikis gali būti įvairus ir priklausantis nuo vartojamų medžiagų. Trumpalaikis pasireiškimas: apetito pasikeitimas, sutrikęs miegas, koordinacija, dėmesys ar pažintiniai gebėjimai, taip pat didelis pulsas, stiprus nerimas ir pan.

Dažnai vartodamas narkotines medžiagas, asmuo ima jausti ilgalaikius simptomus – darosi sunku atsisakyti žalingo įpročio. Negavus narkotikų, atsiranda minėtos abstinencijos požymiai. Be to, darosi sudėtinga dirbti, mokytis, net atlikti paprastus kasdienius dalykus (pvz.: atlikti įvairius buities darbus). Neretai žmogus tampa impulsyvus, depresyvus, nebesidomi ankstesne veikla.

Galbūt turite statistinių duomenų apie tai, kiek žmonių Lietuvoje susiduria su šia problema?

Duomenys labiau parodo tai, kiek žmonių kreipėsi pagalbos ar gydymo. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2020 m. valstybės lėšomis priklausomybės (prie to priskiriant alkoholį ir tabaką) ligų gydymo paslaugas gavo 27 607 asmenys. Apie 8500 iš jų – pirmą kartą. Taip pat reikėtų turėtų omenyje, kad dar nemaža dalis gydėsi ir privačiai, tačiau kokie tai skaičiai, tiksliai nėra aišku.

Neretai atsisakius žalingų medžiagų vartojimo atsiranda tuštuma, kurią būna sunku užpildyti. Kaip parekomenduotumėte atsilaikyti, kad vėl negrįžti prie žalingų įpročių?

Būti nuolatiniame kontakte su specialistais ir palaikančiais artimais žmonėmis. Dalis gydymo proceso (jeigu tai jau yra priklausomybė) apima mokymąsi susitvarkyti su tuštuma, atpažinti blogėjančios būklės simptomus, kai jau artėja atkrytis ir kaip su tuo susitvarkyti. Gydymas yra ilgalaikis procesas, jame dalyvauja gydytojas, psichologas, socialinis darbuotojas, nes žmogus turi išmokti po žingsnelį keisti savo elgesį ir išlaikyti tą pokytį, kad jaustųsi gerai.

Dėl bet kokių sutrikimų, susijusių su vartojimu, pagalbos galima kreiptis į Psichikos sveikatos centrus, kurie veikia beveik kiekvienoje savivaldybėje (iš viso jų Lietuvoje yra virš 100). Taip pat – į Respublikinį priklausomybės ligų centrą. Visą informaciją galima rasti: https://www.rplc.lt/.

Straipsnis yra projekto „Psichikos sveikatos stiprinimas. Savižudybių ir priklausomybių prevencija“ finansuojamo Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.