Priklausomybė nuo medikamentų: ką svarbu žinoti?

Živilė Masytė

11/8/20212 min read

Psichotropiniai vaistai – vieni dažniausiai išrašomų preparatų pasaulyje. Jie padeda numalšinti kylantį nerimą ar įtampą, pagerinti miego kokybę. Tačiau ilgesnį laiko tarpą, negu nurodo specialistai, vartojami vaistai sukelia priklausomybę, kuri pasireiškia nemaloniais fiziniais ar emociniais potyriais. Plačiau apie piktnaudžiavimą medikamentais kalbame su toksikologe Gabija Laubner.

Kaip atsiranda ir pasireiškia priklausomybė nuo medikamentų?

Paprastai raminamuosius vaistus paskiria specialistas, matydamas tam tikros problemos simptomus, su kuriais susiduria žmogus. Jie padeda pasiekti tam tikrą efektą: sumažina įtampą, stresą, nerimą, pagerina miego kokybę. Tačiau be visų padedančių savybių, medikamentai turi ir šalutinį poveikį. Piktnaudžiaujant vaistais, sulėtėja mūsų mąstymas, atsiranda mieguistumas, neaiškios mintys. Jeigu vaistas yra vartojamas ilgiau nei rekomenduojama (įprasta vartojimo trukmė turėtų būti maždaug 4–6 savaitės), tai žmogus natūraliai pradeda jausti toleranciją medikamentui, kuri ilgainiui pasireiškia psichologine priklausomybe.

Galimi šalutiniai poveikiai: susilpnėjusi atmintis, nuotaikos sutrikimai, nemiga. Negaunant naudojamo medikamento gali prasidėti tremoras – nevalingas rankų, veido drebėjimas. Taip pat gali atsirasti didelis emocinis jautrumas, dirglumas, nemalonūs kūno pojūčiai (vėmimas, pykinimas), panikos atakos. Nepageidaujami poveikiai priklauso dar ir nuo to, kiek ir kokių vaistų žmogus vartoja.

Kokius statistinius duomenis galėtumėte išskirti, kalbant apie priklausomybę nuo medikamentų?

Per mėnesį benzodiazepinų grupės ir ZET hipnotikų (kitaip tariant: migdomųjų ir raminamųjų) Lietuvoje įsigyjama apie 200 000 pakuočių. Vienas iš labiausiai šokiruojančių faktų – vidutinio raminamųjų vaistų vartojimo trukmė Lietuvoje yra apytiksliai 86 mėnesiai, kuomet rekomenduojamas laikas – nuo 4 iki 6 savaičių.

Dažniausiai paskirtų medikamentų vartojimas užsitęsia dėl to, nes žmonės pripranta prie jų sukeliamo poveikio ir ima galvoti, kad laiku negavę priskirto vaisto ims jausti nemalonias pasekmes. Svarbu suprasti, kad psichotropinių vaistų vartojimas turėtų būti trumpalaikis, kaip nurodo rekomenduojama trukmė, o po to palaipsniui nutraukiamas, tariantis su gydytoju.

Kas lemia tai, kad vieni žmonės tampa priklausomi nuo medikamentų, o kiti – ne?

Dažniausiai tai lemia vaisto vartojimo trukmė. Geriant tam tikrus medikamentus organizme vyksta biocheminiai procesai ir jeigu jų vartojimas nėra nutraukiamas laiku, mūsų kūnas prisitaiko ir ima medikamentą toleruoti.

Žinoma, tai priklauso ir nuo paties asmens motyvacijos nutraukti vaistų vartojimą. Būna atvejų, kuomet aiškiai suvokiame, kad nuolatinis vartojimas ir vangumo būsena nėra išeitis, tačiau staigiai nutraukti vaisto vartojimo irgi negalime. Tokiu atveju vystosi sunki nutraukimo abstinencija.

Kas galėtų padėti atsikratyti šios priklausomybės?

Svarbiausias dalykas – nuolatinis bendradarbiavimas su gydytoju, kuris paskyrė vaistus. Taip pat konsultacijos su psichologu arba psichoterapeutu, kurie gali padėti įsigilinti ir suvokti problemą, kuri skatina vartoti medikamentus. Priežasčių gali būti įvairių: artimojo netektis, darbo praradimas ar keitimas, skyrybos ar daugelis kitų nerimą keliančių dalykų.

Priklausomybė nėra gyvenimo nuosprendis, taip pat kaip medikamentai nėra vienintelis problemos sprendimo būdas – tai veikiau laikina išeitis, kuri padeda numalšinti stiprius nerimo ar nemigos simptomus. Priklausomybės gydymo būdai yra labai individualūs, priklausantys nuo patiriamo stresoriaus, asmens pasiryžimo, motyvacijos – ji čia atlieka svarbiausią vaidmenį. Žinoma, būtinas ir artimųjų, šalia esančių žmonių palaikymas, kantrumas bei empatija.

Žmonės pagalbos gali kreiptis į Respublikinius priklausomybės ligų centrus, apie kuriuos informaciją galima rasti šioje nuorodoje. Be to, į Respublikinį Vilniaus toksikologijos ligoninės centrą.

Straipsnis yra projekto „Psichikos sveikatos stiprinimas. Savižudybių ir priklausomybių prevencija“ finansuojamo Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.